W końcu nadszedł ostatni dzień konkursu DSP2017. Tak jak myślałem, wyrobiłem się na styk, dzisiaj wprowadzałem ostatnie poprawki. Aplikacja jest już umieszczona na VPS i można ją wypróbować: http://warsztat.webmtk.pl/. Pod danymi: nazwa użytkownika: user, hasło: password, znajdziemy użytkownika z wprowadzonymi przykładowymi danymi. Jeszcze pod sam koniec znalazłem kilka błędów, które uniemożliwiały korzystanie z całej dostępnej funkcjonalności, ale już wszystko zostało naprawione i mam nadzieję, że nic się nie wysypie.

Prace nad aplikacją warsztat, rozpocząłem jeszcze przed tym, jak dowiedziałem się o konkursie. Postanowiłem, że chcąc zdobyć dobrą pracę, muszę uzupełnić swoje portfolio o jakiś większy projekt i przy okazji douczyć się jakiejś technologii. Po rozpoczęciu prac natknąłem się na snapa Jakuba Mrugalskiego (unknow), w którym mówił o DSP2017 Stwierdziłem, że skoro już i tak coś robię, to mogę przy okazji coś wygrać i będę miał może więcej motywacji.

Tak właśnie się to wszystko zaczęło i po 3 miesiącach ciężkiej pracy mam aplikację, która mam nadzieję przyczyni się do łatwiejszego znalezienia pracy jako junior web dev. Konkurs dał mi motywację, bo miałem kilka chwil, w których było ciężko, ale nie aż tak, żeby wszystko rzucić. Nie udało mi się też wprowadzić wszystkich feature’ów, ponieważ nie starczyło na to czasu, ale mimo wszelkich trudności, udało mi się dokończyć projekt, z czego jestem najbardziej zadowolony.

Jeśli chodzi o konkurs, to nie będę tutaj mówił, że „już jestem zwycięzcą, a konkurs to tylko dodatek, nie muszę wygrać”. Mam nadzieję, że uda mi się zająć któreś miejsce z nagrodą, albo chociaż mam nadzieję, że będę miał możliwość pojawić się na gali finałowej w Warszawie. Fakt, jestem zadowolony z obecnego stanu, ale chce osiągnąć jeszcze więcej.

Przez te kilka miesięcy pracy, nauczyłem się posługiwać takimi technologami jak:

  • Angular 2
  • JSON Web Token
  • REST API
  • Symfony 3
  • Apache
  • GIT

Niektóre z nich poznałem lepiej, niektóre gorzej i wiem, że muszę jeszcze sporo po programować, żeby stać się w ty naprawdę dobry. Natomiast jak na te 3 miesiące, to myślę, że i tak sporo osiągnąłem.

Jeśli chodzi o bloga, to nie mam zamiaru kończyć go prowadzić. Zrobiłem błąd, bo mogłem postawi wordpresa na swoim serwerze, pod subdomeną blog, dzięki czemu miałbym więcej możliwości edycji strony i dostosowania wyglądu, a także możliwość dodawania pluginów. Będę myślał nad jego przeniesieniem.

Przez czas trwania konkursu nie miałem zbyt wiele czasu na prowadzenie tego bloga i chociaż miałem pomysły na artykuły niezwiązane z projektem, to szybciej było opisać projekt, więc wybierałem tę opcję. Teraz oczywiście artykuły będą pojawiały się rzadziej, ale będzie w nich więcej moich przemyśleń i rozważań.

Teraz już po zakończeniu prac, zwolnię trochę tempo. Muszę troszeczkę odpocząć. Wezmę jeszcze swój poprzedni projekt napisany w Laravelu, jest to stock zdjęć i dokończę go, żeby mieć jeszcze jeden projekt do portfolio.

Chcę również znaleźć na wakacje pracę w Krakowie. Zajmę się więc napisaniem CV i wysyłaniem ich do krakowskich firm. Nie będę składał tam, gdzie spełniam wszystkie możliwe wymogi, tylko złoże wszędzie gdzie się da. Mam nadzieję, że uda mi się dość szybko znaleźć pracę i od początku lipca będę mógł już do niej pójść.

To tyle na dziś, teraz czas oczekiwania.

Pozdrawiam!
MTK