Zaczął się 9 tydzień i już wiem, że nie wyrobię się w 10 tygodniach, tak jak zakładałem. Dobrze, że tak założyłem, bo pewnie, gdybym założył termin zakończenia wraz z końcem trwania konkursu, to też bym się nie wyrobił, tylko wtedy już nie miałbym czasu. W tym podsumowaniu opiszę krótko swoje wnioski z tego projektu. Nie ma tego dużo, ale mam teraz trochę spraw na głowie i nie mam zbyt czasu na pisanie dłuższych postów, więc dodam krótki.

Pierwsza sprawa to testy. W każdym innym następnym projekcie zacznę od testów. Jest to coś, czego brak odczuwam dopiero teraz. Z każdą zmianą kodu, muszę ręcznie sprawdzać każdą z funkcjonalności kontrolera, których jest 13. Dla każdego z nich muszę ręcznie wpisywać parametry w formacie JSON i wpisywać konkretne adresy, żeby się nie pomylić. Jak sobie teraz pomyślę, że to wszystko mogłem robić jedną komendą, to czasami mi się odechciewa. Mimo wszystko dociągnę już ten projekt bez testów, a przy następnym, nauczę się je pisać.

Drugą rzeczą, jest Agile i SCRUM. Sądziłem, że w jednoosobowym zespole byłoby to marnowaniem czasu i wszystko wyjdzie w praniu. Jednak teraz wiem, że gdybym wszystko lepiej rozplanował i wszystko zapisał w odpowiedni sposób, miałbym teraz trochę mniejszy bałagan. Teraz kiedy po kilku tygodniach spędzonych głównie z frontendem, wróciłem do backendu, żeby go dokończyć, zaczął robić się bałagan. Przestałem się już orientować, co skończyłem, a co mam do zrobienia. Do sprawdzenia tego, co wykonałem, świetnie nadaje się GIT, ale często zapominam o czymś, co mam jeszcze wykonać.

Postanowiłem więc skorzystać z trello.com. Rzuciłem okiem na darmowe aplikacje do SCRUM i trello wydał mi się być najlepszym. Nie razi w oczy swoim wyglądem i całkiem przyjemnie się z niego korzysta. Teraz kiedy o czymś pomyślę, to zaraz zapisuję to na tablicy, nadaję etykietę i wrzucam do listy todo. Jeśli sie za to zabieram, wrzucam do in progress, a potem tests (oczywiście ręczne :[ ) i później do done.

To tyle w tym wpisie, pewnie mam jeszcze parę rzeczy w głowie, ale teraz nie potrafię sobie o nich przypomnieć. Muszę zacząć zapisywać swoje myśli. Kupiłem sobie nawet kiedyś do tego notes MOLESKINE, ale nie pamiętam nawet o tym, żeby z niego skorzystać xD.

Pozdrawiam!
MTK