Już w ostatnim poście myślałem, że zbliżam się ku końcowi, jeśli chodzi o projekt bazy danych, lecz po paru konsultacjach, przejrzeniu podobnych aplikacji itp. dodałem do niego sporo elementów. Wiem, że to na pewno jeszcze nie koniec i pewnie jeszcze trochę się zmieni w samej bazie, ale nie chcę stać w miejscu, a temat projektowania baz już mnie trochę znudził, więc użyję tego co udało mi się do tej pory stworzyć.

Przewiduję nawet taką możliwość, że cała baza pójdzie do przebudowy, ale wtedy będę miał już jakieś rozeznanie, w tym co było zrobione źle i co można zrobić lepiej. Tak obecnie prezentuje się projekt bazy:

database

Nie potrafię poukładać tego tak, żeby relacje były mniej poplątane, ale mniej więcej da się coś z tego odczytać, myślę, że same pola sa wystarczająco dobrze nazwane.

Póki co, miałem mało czasu na projekt, a najwięcej tego czasu, pochłonęła mi właśnie baza danych. Mam jednak nadzieję, że nie będzie trzeba już zbyt wiele poprawiać. Wszystkie tabele zostały już dodane do projektu. Oczywiście korzystałem z konsoli Symfony, do stworzenia tabeli przez Doctrine.

W repozytorium pojawił się również nowy katalog o nazwie „ui”. Zacząłem w nim tworzyć bardzo wstępny projekt wyglądu strony, z wykorzystaniem biblioteki Semantic UI. Mam wrażenie, że jest to najlepiej napisany framework css, z jakim miałem okazję pracować. Oczywiście to nie jest ostateczny wygląd aplikacji, a tylko testy, dzięki którym chciałem poznać specyfikę tego frameworka. Już zdecydowałem, że właśnie jego użyję, do stworzenia całego interfejsu aplikacji.

Rozmyślając już nieco nad forntendem, stwierdziłem, że przydałyby się podpowiedzi, podczas dodawania nowych pojazdów do bazy. Pomyślałem sobie, że na pewno ktoś stworzył bazę pojazdów różnych marek, modeli i wersji, z której można skorzystać. Nie myliłem się, carqueryapi.com, to strona, która udostępnia odpowiednie JSON API, dzięki któremu możemy wyszukiwać danych o pojazdach. Można również zakupić ich bazę, co aktualnie nie będzie mi potrzebne. W informacjach, jeśli dobrze rozumiem, jest napisane, że API może w pewnym momencie zniknąć z internetu, ale sądzę, że jeszcze przez jakiś czas będę mógł z niego skorzystać.

Commit

Pozdrawiam!
MTK