Ten tydzień był bardzo mało produktywny, niewiele udało mi się zrobić, ponieważ miałem masę innych zajęć, które nałożyły się na siebie i brakowało mi doby, żeby się wszystkim zająć. Mam nadzieję, że przyszły tydzień będzie mniej obciążony zajęciami i będę mógł działać dalej w projekcie. Mimo tego braku czasu, stwierdziłem, że nie mogę się zatrzymywać w miejscu i muszę popchnąć projekt chociaż kawałek do przodu.

W wolnej chwili skacząc po stronach internetowych, stwierdziłem, że fajnie byłoby wprowadzić coś nowego do wyglądu aplikacji. Myślałem nad stworzeniem w 100% własnego UI, ale ostatecznie stwierdziłem, że różnie może być z czasem i mogę się nie wyrobić do końca trwania konkursu. Postanowiłem poszukać innego rozwiązania niż Bootstrap.

I tak przeglądając różne frameworki CSS, natrafiłem na Semantic UI. Na początku stwierdziłem, że nadal jest zbyt podobny do Bootstrapa i chciałem znaleźć coś lepszego, ale potem zagłębiłem się w dokumentację i mnogość elementów tego frameworka sprawiła, że postanowiłem go wykorzystać.

Każdy z ponad 50 komponentów ma kilka różnych wariantów wyglądu, przez co projekty wydają się być mniej monotonne. Pamiętam, że kiedy Google zaczął stosować Material Design, strasznie mi się podobał, był taki nowoczesny i ładny, ale z czasem zaczęło mnie to nudzić. Każda aplikacja wyglądała identycznie, aż czasem mdli mnie na widok tego designu w niektórych aplikacjach. Mam nadzieję, że Semantic UI wprowadzi trochę świeżości do interfejsu i sądzę, że będzie on wyglądał lepiej niż Bootstrap.

Wiadomo, że podczas korzystania z Bootstrapa itp. możemy zapanować nad wyglądem samej aplikacji, a z frameworka wykorzystać jedynie z funkcjonalność i sposób rozstawienia elementów, ale dostosowanie motywu zajmuje sporo czasu, a nie chce w przypadku tego projektu poświęcać go zbyt wiele na sam wygląd.

Drugą rzeczą, nad którą trochę pracowałem, jest baza danych. Żeby lepiej to rozplanować, postanowiłem sobie wszystko rozrysować. Mogłem to zapisać na kartce, ale wolałem mieć to zapisane w takim miejscu, żeby widzieć wszystkie tabele kilka razy dziennie, żeby szybciej wyłapać błędy i wdrażać nowe pomysły. Nie mam whiteboard’a, ale znalazłem inny sposób. Włożyłem pod przeszklone drzwi od szafy duży biały arkusz papieru i pisałem po szybie. Fajny prosty patent i to pomogło. Stale coś zmieniam i przepisuję, dzięki czemu wyłapuje błędy.

Potem stwierdziłem, że fajnie byłoby narysować ostateczny projekt graficznie, więc szukałem odpowiedniego narzędzia. Najprostszym rozwiązaniem, byłby chyba program do grafiki wektorowej, z tym, że trudniej byłoby wprowadzać zmiany. Przeszukując internet w poszukiwaniu takiej aplikacji, trafiłem na stronę dbdesigner.net. Dla małych projektów, w zupełności wystarcza darmowa wersja. Aplikacja ta pozwala nawet na eksport bazy do SQL, ale i tak w Symfony najlepiej tworzyć wszystko przez konsolę.

Tak wygląda wstępny projekt bazy:

pobrane

Wstępny, bo już wiem, że jest w nim kilka błędów i mam jeszcze kilka innych pomysłów na niektóre rozwiązania.

Póki co to tyle, w przyszłym tygodniu, mam zamiar zabrać się za dopracowanie bazy i w końcu zabrać się za naukę pisania testów. Już co nieco o tym czytałem i napisałem prosty test, który działał, ale muszę się jeszcze sporo nauczyć, żeby pisać je dobrze.

Pozdrawiam!
MTK